خودرو ایرانی بخریم یا خودرو چینی؟

خودرو ایرانی بخریم یا خودرو چینی؟

[ 1401/12/15 ]

با کاهش عرضه خودروهای اروپایی ، ژاپنی و کره ای فضا برای حضور خودرو های چینی در ایران مهیا شد .

هرچند در ابتدای حضورشان با عدم استقبال روبرو شده اند اما رفته رفته با شناخت کامل تر این خودرو ها افرادی که تمایلی به خرید خودرو های ایرانی نداشته اند به سمت بازار این خودرو ها رفته اند که شرکت خصوصی مدیران خودرو با خودروهای ام وی ام از پیشرانان این صنعت بوده و رفته رفته دیگر شرکتهای خصوصی و حتی دولتی خود را از این بازار محروم نکرده و با عرضه خودرو های بروز تر سهمی برای خود ایجاد کردند.

همچنین با سرعت پیشرفت بالای چینی ها در این صنعت و بروز کردن تکنولوژی ها نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای جهان نیز صاحب مشتری شده اند که باعث شد خود را به صدر جدول بهترین خودروهای جهان نزدیک کنند.

سوال:ماشین ایرانی بخریم یا چینی؟

اولین سوال مهم میزان سرمایه گذاری در خرید است که اگر زیر پانصد میلیون تومان است ترجیحا خودروهای ایرانی مدل بالاتر بسیار مقرون به صرفه تر از خودروهای چینی مدل پایین در این رنج قیمت هستند.

به طور خلاصه مهم ترین ضعف خودروهای چینی بدلیل وارداتی بودن بیش از 90% قطعات گاها در بازار دچار کمبود قطعات شده و هزینه بالایی را تحمیل صاحب خودرو میکند اما ناگفته نماند با حضور شرکتها و اشخاص حقیقی در واردات قطعات تا حدودی از تلاطم کاسته شده است.

هرچند با وجود ضعفهایی در موتور این خودرو ها تمایل به خرید افرادی را کم کرده است ولی از سوی دیگر طراحی های زیبا داخلی و خارجی و همچنین بهره برداری از تکنولوژی های روز در خودرو مشتاقان جدیدی را با خود داشته است.